دوربین تشخیص دما

سامانه تشخیص دما و چهره انسان

شرکت پادکو بعنوان نماینده فروش دوربین حرارتی فوق حرفه ای کمپانی معظم سانل (SUNELL) در ایران مفتخر است به منظور یاری و کمک به هم میهنان عزیز ایرانی که در این برهه سخت و طاقت فرسا به دلیل شیوع ویروس کرونا  در کشور همگی به نوعی با این پدیده شوم و منحوس درگیر شده ایم ، با همکاری کمپانی سازنده محصول مذکور در چین ، نسبت به واردات و نصب دوربین های مذکور در مبادی مهم و پرتردد کشور در جهت شناسایی بسیار دقیق و سریع بیماران اقدام نماید . شایان ذکر است که این دوربین تشخیص دما و چهره انسان،  نخستین بار توسط کمپانی سانل طراحی و به تولید انبوه جهت عرضه جهانی رسید ، متشکّل از یک دوربین حرارتی لنز ثابت با قدرت تفکیک بالا و یک دوربین شبکه دو مگاپیکسلی با لنز موتوردار می باشد. این دوربین ترکیبی امکان اتصال به رایانه ودستگاه رکوردر خاصی را دارد که با رعایت فواصل دقیق نصب و تعیین محدوده مورد نظر دمای افراد را بدون هیچ گونه تماس فیزیکی و اختلال در تردّد و با فاصله زیاد اندازه گیری نموده و همچنین با نرم افزار Sun view سانل بر پایه محاسبات دقیق هوش مصنوعی امکان تشخیص چهره ها جهت آرشیو و از همه مهم تر مقایسه با چهره های تعریف شده در سیستم را دارد و متعاقب آن آلارم های صوتی و هشداری لازم هم به صورت نرم افزاری و همچنین سخت افزاری در آن تعبیه شده است.

در نرم افزار این دوربین تشخیص دما و چهره انسان، امکان آمارگیری دمایی افراد در طول زمان بر حسب دما و به خصوص تردّد وجود داشته و محدوده دمایی نرمال نیز قابل تنظیم می باشد و حتّی نام بیماری های احتمالی معادل هر دما هم در آن در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که این سامانه بر خلاف آن چه که گاهی تصوّر می شود ، تشخیص بیماری نمی دهد و فقط دمای هر شخص را تعیین می نماید که در پی آن باید معاینات استاندارد پزشکی برای آن انجام پذیرد تا تمهیدات مراقبتی و درمانی مورد نظر بعدی با سرعت بالا و گاهی قرنطینه صورت پذیرد اما لازم به ذکر است طبق داده های آماری بالینی ، از 39 بیماری عفونی 28 مورد در مراحل اولیه علائم تب دارند.

دقّت اندازه گیری دما در این سامانه در صورت استفاده از دستگاه مکمّل دیگری (Black Body) به عنوان رفرنس دما و کالیبریزاسیون که بایستی در بالای منطقه هدف نصب گردد ، حدود 0.3 درجه سانتی گراد است که البته هزینه سامانه را به شدّت بالا می برد و در صورت حذف آن در سامانه ، دقّت اندازه گیری دما حدود 0.5 درجه سانتی گراد خواهد شد.

دوربین تشخیص دما

سوژه های هدف :

  • بیماری های واگیردار و خطرناک شامل : ابولا ، سارس ، کروناویروس ، ایدزکه تهدیدی جدّی برای جوامع بشری محسوب می گردند و تشخیص مبتلایان کمک بسیار بزرگی نه تنها به خودشان بلکه به خانواده و کلّ جامعه می باشد.
  • افراد غیربیماری که بر اثر استرس ، دمای بدنشان بالا رفته و احتمال داشتن اغراض تروریستی را می توان برایشان متصوّر شد که پس از بازرسی های فیزیکی بعدی از سوژه ، می توان به نتیجه رسید.  لذا در بعضی بولتون ها از این سامانه به عنوان ضدتروریست هم یاد شده است.
  • وجود مواد مخدّر در داخل بدن قاچاقچی ها (Body Packer) ایجاد فعل و انفعالالی می کند که بالار فتن دمای بدن از اثرات آن است علاوه بر این که این افراد بر اثر استرس دمای نرمال هم ندارند.

موارد کاربرد :

  • مبادی ورودی حسّاس و پرتردّد از قبیل فرودگاه ها ، ایستگاه های قطار ، مترو و اتوبوس ،که به وسیله آن می توان از روی نمودارهایی که از سامانه قابل استخراج است به وضعیت آماری تب و بیماری در جامعه یا در بین مسافران ورودی نیز دست یافت.
  • ورودی مراکز صنعتی ، اداری بزرگ که تعداد نیروی زیادی دارند و بیماری های واگیردار خطری جدّی محسوب می شود و با استفاده از این سامانه حتّی می توان پرونده ای از وضعیت دمایی ایشان در بازه های زمانی دلخواه داشت.
  • درب های ورودی مال های تجاری و ارگان و سازمان های مهم برای صیانت از کارکنان و ممانعت از ورود آلودگی
  • در مدارس ، دانشگاه ها و به خصوص مهد های کودک که همیشه انتقال بیماری بین اطفال از دغدغه های مهم والدین است وحساسیت بیشتری نسبت به بزرگسالان ایجاد می نماید.
  • در بیمارستان ها و مراکز درمانی جهت ایزولاسیون مناسب و کنترل هوشمند
دوربین تشحیص دما