IBM Power 8 Servers

محصول IBM Power شرکت IBM

شرکت IBM  سرورهای سری Power خود را  با نام E870C و E880C طراحی و تولید کرده که بازار سرورهای  x86  را هدف قرار داده است. همانطور که مدتها پیش همه در خبرها شنیدیم که کمپانی IBM کسب و کار تولید سرور‌های مبتنی بر معماری x86 را به لنوو واگذار کرد، چراکه در زمان واگذاری حاشیه‌ی سود در این حوزه بسیار کاهش پیدا کرده بود و فعالیت در آن توجیهی برای شرکت IBM  نداشت. اما افزایش استفاده از سرویس‌های ابری باعث رونق گرفتن بازار سرورهای ایکس ۸۶ شد و از این‌رو شرکت IBM دوباره به این حوزه توجه کرد.

شرکت IBM   طیف جدیدی از محصولات IBM Power Server  را رونمایی کرد که البته  سیستم‌های بسیار قدرتمندی برای کلاد هستند. دو مدل سرور از خانواده سرورهای IBM Power که شامل E870C و E880C بوده توسط کمپانی IBM تولید شد . این سرور‌ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند بطوریکه می‌توان انواع پردازش‌های ابری و توزیع یافته را به آن‌ها واگذار کرد.

سرور‌های جدید IBM Power از پلتفرم‌های لینوکس، یونیکس و اوبونتو پشتیبانی می‌کنند که آن‌ها را از این نظر بسیار شبیه به سرور‌های x86 کرده است که قادرند نیاز‌های کمپانی‌هایی نظیر فیسبوک، مایکروسافت و آمازون را برای برقراری سرویس‌های ابری درون و برون سازمانی برطرف کند IBM قابلیت‌های بیشتری را روی سرور‌های خود قرار داده تا این محصولات برای استفاده در کاربردهای عمومی و خصوصی مناسب باشند.

امروزه میزان داده‌های انتقال یافته از کامپیوترهای شخصی (PC)  و گجت‌های موبایل به سمت سرویس‌های ابری افزایش یافته، از این‌رو رفته رفته طراحی سرور‌ها که وظیفه نگهداری و پردازش اطلاعات را نیز دارند، عوض شده است. امروزه شاهد تاکید زیادی روی پردازش توزیع‌شده و مجازی‌سازی هستیم که این ویژگی‌ها لزوم انعطاف‌پذیری بیشتر سرور‌ها را می‌طلبد تا بتوانند پردازش‌های خاص را به راحتی انجام دهند. همچنین انعطاف‌پذیری در سرور‌ها باعث بهبود عملکرد در کنار صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می‌شود.

کمپانی IBM  سرور‌های جدید خود را با در نظر داشتن سرویس‌های ابری و پشتیبانی از نرم‌افزار پردازش ابری OpenStack  توسعه داده است. این سرور‌ها همچنین از ویژ‌گی‌های دیگری نظیر Cloud PowerVC Manager شرکت IBM پشتیبانی می‌کنند که با استفاده از آن می‌توان سیاست‌های پردازشی و اختصاص منابع به سیستم‌ها را در رابطه با پردازش‌های ابری مدیریت کرد.

شایان ذکر است  که Ubunto OpenStack در تمامی IBM Power Server ها پشتیبانی خواهد شد. تجمیع قابلیت‌هایی نظیر پردازش دیتا‌بیس، برنامه‌ریزی برای منابع Enterprise  و ارائه‌ی سرویس‌های ابری را نمی‌توان بصورت یکجا در سرورهای x86 مشاهده کرد. معمولا کمپانی‌های تولیدکننده‌ی سرور‌های مخصوص برای بکارگیری در سرویس‌های ابری را از محصولاتی که برای آنالیز و تحلیل دیتابیس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جدا می‌کنند، حال آنکه در این بین استثناهایی نیز نظیر سرور‌های Superdome شرکت HP وجود دارد. سرور‌های جدید IBM نیز جزو همین سرورها به شمار می‌روند.

سرور‌های جدید IBM از وجود تراشه‌ی Power8 این کمپانی بهره برده و می‌توان حافظه‌ای به ظرفیت ۳۲ ترابایت را روی آن قرار داد IBM قیمت محصولات جدید خود را بسته به تنظیمات و کاربردهایی که قرار است از این سرور‌ها استفاده شود، متفاوت عنوان کرده است.

IBM Power 8 Servers